Reklamy
Katalog
- Andrzej Augustynek, Różne oblicza agresji
Świat, w którym żyjemy pełen jest okrucieństwa, bezwzględności i przemocy. Wiek dwudziesty to okres najokrutniejszych w dziejach ludzkości wojen.
- Jolanta Cackowska-Demirian, Molestowanie moralne - perwersja moralna czy patologia społeczna
Wprowadzenie W polowie lat osiemdziesiątych w krajach Europy Północnej zaczęły rozpowszechniać się badania nad nową formą przemocy psychicznej, szerzącą się w środowisku pracy, a polegającą na prześladowaniu jednostki przez inną jednostkę lub przez grupę jednostek w celu jej destrukcji lub w celu wyeliminowania jej z kolektywu pracy.
- Paweł Krukow, Andrzej Lipczyński, Agresor i ofiara z neurobiologicznej perspektywy
Agresja - zagadnienie interesujące psychologów, pedagogów, psychiatrów oraz prawników - jest problemem starym, ale nadal bardzo aktualnym i budzącym wiele kontrowersji w zależności od tego, z jakiej perspektywy się na nią spogląda.
- Andrzej Lipczyński, Niektóre kryteria oceny wiarygodności zeznań ofiar przemocy seksualnej
Celem tej publikacji jest zwrócenie uwagi biegłym psychologom, pedagogom oraz psychiatrom na istotne elementy zawarte w zeznaniach ofiary przemocy seksualnej, które mogą podnosić ich wartość dowodową.
- Natalia Osica, (Nie)naturalna sytuacja. O stalkingu szerzej
Zagraniczni eksperci ds. stalkingu, podobnie jak ich polscy koledzy, mają nie lada problem z uświadomieniem społeczeństwa w kwestii zachowań definiowanych jako stalking oraz niebezpieczeństwa, jakie stwarza.
- Agnieszka Paczkowska, Stalking - niebezpieczne rozstania
Była miss Agnieszka Kotlarczyk zginęła z rąk szaleńca. Utrzymywał on, że miss była jego księżniczką, a on zaś jej krasnoludkiem.
- Paulina Dobrzańska, Agresja dziecięca - reakcja na frustrację, nawyk, nabyty popęd czy instynkt?
Agresja towarzyszy ludziom od zawsze. Jest to jedna z form wyrażania swojego stanu emocjonalnego, poprzedzona frustracją.
- Andrzej Lipczyński, Agresja seksualna
Od tak dawna, jak sięga historia ludzkości, zawsze przemoc seksualna traktowana jest jak zło, które godzi w najbardziej habitualne elementy ludzkiej egzystencji.
- Maciej Wojewódka, Alienacja rodzicielska i jej negatywne skutki oraz problemy dziecka wychowywanego przez jednego rodzica
Alienacja rodzicielska i jej negatywne skutki Problematyka alienacji rodzicielskiej i jej negatywnych efektów jest bardzo szeroka.
- Andrzej Lipczyński, Aspekty prawne przemocy domowej
Wstęp Od kiedy w społeczeństwie polskim zaczęto głośno mówić o zjawisku przemocy domowej, o jej konsekwencjach natury psychicznej, pojawia się problem, w jaki sposób skutecznie pomagać ofiarom.
- Agnieszka Widera-Wysoczańska, Bezpieczna prywatność dziecka
Od najwcześniejszych lat dziecko powinno być uczone ochrony przed naruszaniem intymnych granic, tak przez osoby obce jak i bliskich.
- Mariusz Sobkowiak, Błąd systemu czy błąd człowieka? Wywiad z rodzicami, których niesłusznie oskarżono o przemoc wobec dziecka
W 2015 roku w Polsce 76 034 osoby były podejrzewane przez policję o stosowanie przemocy w rodzinie.
- Monika Gwarek, Dewiacyjny sposób na życie - czyli o tym, dlaczego nieletni wstępują na drogę przestępstwa
Scenariusz: Johnny i Mark wdali się po szkole w bójkę na pięści. 1960 - Zbiera się tłum.
- Justyna Orłowska, Dziecko krzywdzone w rodzinie - mechanizmy przystosowania dziecka
W przeszłości sfera seksualna człowieka była mocno związana ze sferą moralności. Na tym tle rodziły się panujące do dziś stereotypy i mity dotyczące etiologii oraz konsekwencji jakich doznają osoby krzywdzone.
- Krystyna Ostrowska, Dziwna tolerancja na bezprawne zachowania polityka
Podana przez TVP 1 w piątkowym wydaniu "Wiadomości" wypowiedź posła J. Palikota, a także artykuł w sobotnio-niedzielnym (26 -27 czerwiec 2010) wydaniu "Rzeczypospolitej" pt.
- Edyta Dragun, Grupowe formy pomocy psychologicznej dla ofiar przemocy
Badania wykazują, że wsparcie społeczne zmniejsza negatywne skutki traumatycznych wydarzeń. Skuteczność pomocy niesionej przez osoby z podobnymi problemami i przez profesjonalistów jest znacznie większa niż pomoc osób z najbliższego otoczenia.
- Bogusław Włodawiec, Jak radzić sobie ze złością?
Skąd bierze się złość? Złość jest uczuciem, które skłania nas do agresji.
- Jadwiga Broniś, Kobiety – sprawczynie przemocy
Zespół Stowarzyszenia Pomocy Psychologicznej i Profilaktyki Uzależnień „Partner” z siedzibą w Kielcach od wielu lat realizuje programy edukacyjno-terapeutyczne dla osób osadzonych w Areszcie Śledczym w Kielcach.
- Anna Majchrowska-Kielak, Kontakty rodziców odbywających karę pozbawienia wolności z dziećmi
Kara pozbawienia wolności jest najsurowszą karą w polskim kodeksie karnym. Pośród wielu negatywnych konsekwencji pobytu w izolacji najtrudniejsza jest utrudniona możliwość utrzymywania kontaktów z najbliższymi.
- Aneta Styńska, Moja żona mnie bije - czyli o przemocy kobiet wobec mężczyzn
Prawda to, czy fałsz? Czy zdarzyło się wam coś takiego kiedyś usłyszeć, a może sami tak myślicie o sobie? Jest to temat coraz powszechniejszy.
- Łukasz Wroński, Niepoczytalność i choroby psychiczne seryjnych morderców
Poczytalności sprawców seryjnych i wielokrotnych morderstw Według art.
- Andrzej Lebiedowicz, Niewerbalne i werbalne symptomy kłamstwa
Na kanwie bardzo swego czasu popularnego serialu filmowego pt. "Magia kłamstwa" ze sztandarową rolą Toma Rotha, wcielającego się w postać doktora Carla Lightmana, szerokie rzesze widzów mogły się przekonać, iż kłamstwo nie pozostaje bez śladu.
- Damian Janus, Ofiara i oprawca w jednym, czyli rzecz o autoagresji
W tym artykule pragnę powiedzieć kilka słów na temat zachowań autoagresywnych (autodestrukcyjnych), na temat tzw.
- Andrzej Jakubik, Katarzyna Piaskowska, Osobowość alienacyjna
Wstęp Pojęcie alienacji jest współcześnie jednym z najpowszechniejszych i jednocześnie najbardziej nadużywanych pojęć, jakie weszły - pod różnymi znaczeniami - do słowników filozofii, socjologii, psychologii, psychiatrii, pedagogiki czy antropologii kulturowej.
- Łukasz Wroński, Osobowość seryjnych i wielokrotnych morderców
Wytłumaczenie jest we mnie, w moim wnętrzu, w mojej filozofii, w moich poglądach na dobro i zło.
- Krystyna Kmiecik-Baran, Portret psychologiczny sprawcy przemocy domowej
Wstęp Kim jest sprawca przemocy domowej? Okazuje się, że sprawcą może być ojciec, matka, konkubent, dziadek, babcia, starszy brat czy siostra, dorosły syn czy córka, itd.
- Renata Mazurowska, Przemoc w domu jest przestępstwem
Co roku ofiarami przemocy domowej jest w Polsce kilkanaście tysięcy osób w wieku 13 – 18 lat.
- Janina Sabat, Przestępstwo seksualne jako sytuacja kryzysowa, a wybrane aspekty komunikacji z ofiarą - zagadnienia teoretyczne i perspektywy badawcze
Przestępstwo seksualne, jakim jest zgwałcenie, niesie ze sobą wiele niewiadomych, zarówno w dziedzinie psychologii, seksuologii jak i kryminologii, a już na pewno literaturoznawstwa i językoznawstwa.
- Agnieszka Widera-Wysoczańska, Reakcje matek na ujawnienie przemocy i postępowanie psychologiczne
Wprowadzenie W artykule tym podejmę próbę opisania zachowania matek, które zostały tu określone jako sprawczynie bierne wykorzystywania seksualnego, czyli takie, które ze względu na różne uwarunkowania psychologiczne wykazują problemy w ochranianiu swojego dziecka przed przemocą seksualną dziejącą się w rodzinie i poza nią.
- Anna Wołosik, Różne formy napastowania seksualnego
Ej suczki, my znamy wasze sztuczki..., czyli o języku Młodzi ludzie używają na co dzień seksistowskiego języka, pełnego agresywnych, poniżających kobiety określeń.
- Renata Mazurowska, Samoobrona i asertywność dla kobiet
WenDo nie jest sztuką walki, nie jest sportem, ale jest ważnym sposobem na wyrażanie sprzeciwu wobec agresji.
- Agata Aleksińska, Scenariusz w umyśle zapisany...
„W języku polskim mówimy niestety „kocham się w kimś”, to znaczy kocham siebie w nim.
- Justyna Skarżyńska-Sernaglia, Stalking w Polsce – występowanie i charakterystyka zjawiska
Definicja stalkingu Wobec faktu, iż w Polsce brak jednolitej, ustawowej definicji stalkingu, a definicje przyjęte w innych krajach różnią się między sobą, proponuję poniższą definicję: Stalking jest to powtarzające się uporczywe nękanie poprzez rozmaite formy naruszenia wolności osobistej i prywatności drugiej osoby, wywołujące u prześladowanego niepokój, skrępowanie, dyskomfort fizyczny i psychiczny, szereg dolegliwości zdrowotnych – fizycznych i psychicznych, trudności w kontaktach interpersonalnych i uzasadnione obawy o własne bezpieczeństwo.
- Andrzej Lipczyński, Stres pourazowy - somatyzacja, osobowość z pogranicza (borderline), rozszczepiona osobowość
Publikacja ta nie wyczerpuje zagadnienia jakim jest stres pourazowy. Jest jedynie krótkim zasygnalizowaniem problemu z jakim lekarze pierwszego kontaktu i specjaliści mogą się spotkać w swojej codziennej pracy.
- Andrzej Lipczyński, Stres pourazowy w wyniku gwałtu i potrzeba wsparcia społecznego
Traumatyczne przeżycia ofiary gwałtu zakłócają relacje pomiędzy nią a środowiskiem społecznym, nadwerężają jej strukturę „ja”, poczucie bezpieczeństwa i przynależności oraz przywiązania.
- Marta Żurowska, Terapia poznawczo-behawioralna w zaburzeniu stresowym pourazowym u osób starszych - przegląd piśmiennictwa
Zaburzenie stresowe pourazowe (ang. post traumatic stress disorder - PTSD) jest specyficzną konsekwencją doświadczenia traumatycznego, w której charakterystyka stresora jest jednym z kryteriów diagnostycznych.
- Janina Sabat, Typologia zgwałceń
Gdy chcemy omówić różne formy gwałtu musimy odwołać się do różnych klasyfikacji tegoż przestępstwa. Jedną z nich stworzył Soutoul, który rozróżnia następujące rodzaje gwałtów: Gwałt kazirodczy - między członkami najbliższej rodziny, jednakże wgłębiając się w specyfikę przestępstwa seksualnego jakim jest kazirodztwo należy z rezerwą podchodzić do znaczenia "gwałtu" (gdyż ofiara wcale nie musi czuć się zgwałcona, wręcz przeciwnie, niekiedy uważa, że współżycie z członkiem rodziny jest czymś normalnym), bowiem negatywny wpływ na psychikę można stwierdzić praktycznie tylko u osób poniżej 12 roku życia (Lew-Starowicz, 1988: 83, 89-95).
- Paweł Droździak, Uwikłanie w przemocowy związek
Zasada "jednorękiego bandyty" Zrozumieć zasadę działania tej maszyny, to zrozumieć wszystkie hazardowe gry świata.
- Agnieszka Widera-Wysoczańska, Wpływ urazów chronicznych doznanych w dzieciństwie na problemy zdrowotne kobiety
Celem prezentowanych badań jest poznanie związków pomiędzy problemami zdrowotnymi kobiet występującymi w trzech etapach ich życia a typem urazu chronicznego doznanego przez nie w dzieciństwie, takiego jak przemoc emocjonalna, fizyczna, seksualna, alkoholizm matki i ojca.
- Andrzej Lipczyński, Wybrane aspekty opiniowania sądowo-psychologicznego
Opiniowanie psychologiczne dla potrzeb sądu staje się powszechne, kiedy czyn zabroniony prawem jest szczególnej wagi i obwarowany wysokim wyrokiem.
- Natalia Osica, Wywiad z osobą nękaną przez stalkera
Zaczęło przerażać mnie to, że chodzi za mną krok w krok, że nie rozumie, że nie chce się z nim spotykać.
- Agnieszka Widera-Wysoczańska, Zaburzone rodzicielstwo jako konsekwencja kazirodztwa doznanego w dzieciństwie
Wprowadzenie Rodziny, w których dochodzi do przemocy seksualnej, charakteryzują się społeczną izolacją rodziców lub dziecka; nieobecnością jednego rodzica; dystansem pomiędzy matką a dzieckiem; zaniedbywaniem dziecka; przedwczesnym macierzyństwem; brakiem wyraźnych granic międzypokoleniowych i odwróceniem ról; głębokimi konfliktami malżeńskimi i niesatysfakcjonującymi relacjami seksualnymi; pasywnością żony lub jej bezsilnością i zależnością; chorobami somatycznymi lub psychosomatycznymi żony lub męża; separacją rodziców; częściej u ojców brakiem kontroli nad własną agresywnością; brakiem więzi uczuciowych między ojcem a córką, co to nie sprzyja hamowaniu potrzeb seksualnych.
- Andrzej Augustynek, Zachowanie w chwili zagrożenia i silnego stresu u ofiary, świadka i przestępcy
Sytuacje zagrażające, lęk i stres towarzyszą nam przez całe życie. Wpływają znacząco na nasze zachowanie.
- Andrzej Lipczyński , Zbrodnia przeciwko życiu. Zabójcy seryjni.
Agresywni sprawcy zabójstw zabójstw wykazują poważne zaburzenia przystosowania społecznego uwarunkowane czynnikami biopsychicznymi oraz niekorzystnymi wpływami środowiska.
- Andrzej Lipczyński, Zjawisko chuligaństwa na stadionach świata w świetle różnych teorii
Na temat fenomenu, jakim jest chuligaństwo napisano już wiele. Zjawisko to od dawna jest, szczególnie w ostatnim dziesięcioleciu, przedmiotem rozważań psychologów, socjologów oraz etyków.
- Marek Warecki i Wojciech Warecki, Zobaczyć mobbera i... nie umrzeć. Nowe podejście do mobbingu.