Reklamy
Porady psychologiczne
Jak pomóc dziecku, którego rodzice się rozwodzą?
Moja córka podjęła decyzję o rozwodzie ze swoim mężem. Uzgodnili między sobą, że to ona będzie wychowywać ich 8-letniego syna. I właśnie o wnuczka martwię się najbardziej. Córka i zięć są dorosłymi ludźmi, nie wyobrażają sobie dalszego życia razem i ja muszę to zaakceptować. Ale jak wytłumaczyć to dziecku? Wnuczek jest zżyty z obojgiem rodziców. Bardzo przeżywa całą tę sytuację i już widoczne są zmiany w jego zachowaniu. Często chodzi smutny, nie ma ochoty na zabawę. Czy to normalne i jak można mu pomóc?
odpowiada dr n. med. Sławomir Adam Wolniak, lekarz psychiatra
Rozwód rodziców dla dziecka może okazać się traumatycznym przeżyciem. Dzieci w wieku szkolnym, jak Pani wnuczek, mogą mieć poczucie, że cały ich świat legł w gruzach. Rodzina, którą tworzyli odkąd tylko sięga ono pamięcią, przestaje istnieć. Uczucia, jakie towarzyszą dziecku w tym czasie to poczucie krzywdy, bezsilności, żal - zarówno do mamy, jak i taty - niepokój i cierpienie. Wrogimi uczuciami dziecko może obdarzyć tego z rodziców, które odchodzi z domu.
W wielu przypadkach dzieci zaczynają się słabiej uczyć, są przygnębione, tracą zainteresowanie dotychczasowymi zajęciami, które sprawiały im wiele przyjemności. Układ dnia, tygodnia, do którego były przyzwyczajone, po wyprowadzeniu się jednego z rodziców ulega zmianie. Następuje nowa sytuacja, do której dziecko musi się przyzwyczaić.
A to musi potrwać. Dziecko ma poczucie ogromnej niepewności, co do przyszłości, czuje zwątpienie, że kiedyś może jeszcze być tak "jak dawniej". Towarzyszące mu lęk, osamotnienie i dezorientacja są naturalnymi reakcjami na zaistniałą sytuację.
Trzeba mieć na względzie, że uczucia dziecka i jego dalszy rozwój zależą wyłącznie od rodziców. Bo niezaprzeczalne jest, że oni są odpowiedzialni za przeżycia dziecka po rozwodzie. I od nich zależeć będzie jego psychiczna równowaga.
A jak tego dokonać? Przede wszystkim częstą rozmową i ciągłym zapewnianiem dziecka, że rozwód rodziców nie ma nic wspólnego z uczuciami, jakimi darzą je mama i tata. Rozwód biorą rodzice ze sobą, ale nigdy nie przestają być nimi dla swoich dzieci. W takiej sytuacji dziecko potrzebuje ogromnego wsparcia ze strony obojga rodziców. Bywa tak, że zajęci pracą i własnymi przeżyciami odsuwają je na dalszy plan. A to może mieć katastofalne skutki dla dziecka, które właśnie wtedy będzie potrzebować poczucia bezpieczeństwa i miłości. Bardzo istotne jest takie wypracowanie stylu życia, by dziecko miały regularny kontakt także z tym rodzicem, który się wyprowadzi.
- Sławomir Wolniak jest ordynatorem Kliniki Psychiatrycznej i Terapii Uzależnień "Wolmed", w Dubiu k. Bełchatowa.